Ayvalık

AyvalıkBalıkesir’in bir ilçesi olan Ayvalık, Ege Denizinin kuzeyinde yer alan tarihi ve turistik alanları ile ön plana çıkmış küçük bir beldedir. Antik Yunan’a kadar dayanan tarihi ile geçmişten günümüze kadar ağırlamış olduğu tüm medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. İsminin nereden geldiği kesin olarak bilinmese de antik dönemde birçok farklı isimle anıldığı ve bugüne bu haliyle ulaştığı rivayet edilmektedir.

Ayvalık, tarihi dokusunun yanı sıra turistik mekanları ve doğal güzellikleriyle de ilgi görmektedir. Cunda ve Sarımsaklı bölgelerinde deniz turizmine açık plajlar ve keşfedilmemiş koylar ile yerli yabancı birçok turistin tercihi haline gelmiştir. İdari olarak Marmara Bölgesinde yer alan belde, coğrafi olarak Ege bölgesi sınırlarında kalmaktadır. Türkiye’nin kuzeybatısının nadide illerinden biri olan Balıkesir’in en ünlü ve lezzetli zeytinleri Ayvalık’ta yetişmekte olup buradan yılda 12 bin ton civarında zeytinyağı sağlanmaktadır.

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler
Ayvalık doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile ziyaretçilerini kucaklayan sıcak ve etkileyici bir yerdir. Birbirinden güzel tarihi yapıları, plajları, koyları ve şehri boydan boya kaplayan Arnavut kaldırımları ile turistlere gezilecek birçok mekan sağlamaktadır.

Ayvalık Evleri
Tarihte çoğunlukla Rum yerleşimi görülen beldede bulunan Ayvalık evleri, öncelikli olarak görülmesi gereken yapılardır. 19. Yüzyılda inşa edilen evler, ilçenin dar ve denize çıkan sokaklarını süslemektedir. Mübadele dönemine kadar yoğun bir şekilde Rumların yaşadığı evlere mübadeleden sonra Yunanistan’dan gelen Türkler yerleştirilmiştir.

Tarihi Rum Kiliseleri Ve Okullar
Ayvalık’ın gezilip görülmesi gereken diğer yapıları ise eski yıllardan kalma kiliseler ve okullardır. Ünlü Ayvalık Ayazma Kilisesi, Cunda adasında bulunan Agia Kilisesi turistik alanlar listesinde başı çeken yerlerdir. Ayrıca 1800’lerde eğitim veren eski Cunda Adası Kız Okulu da restore edilerek ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur.

Plajlar Ve Doğal Koylar

Güzel plajları ve kuytu koyları ile doğanın tüm güzelliklerini içinde barındıran Ayvalık, özellikle Cunda Adası ve Sarımsaklı bölgelerinde yer alan güzel plajları ile yerli yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Beldenin gezilip görülecek mekanları arasında zeytin bahçeleri, küçük restoranları ve hediyelik eşya dükkanları da yer almaktadır. Ayvalık’a yapılacak bir gezi ile hem tarih hem de doğal güzellikler ile iç içe huzur dolu bir tatil geçirmek mümkün olacaktır.