Bandırma

BandırmaBandırma, Balıkesir’in en büyük ve önemli ilçelerinden biridir. Yoğun bir ticaret limanına ev sahipliği yapmasının dışında önemli sanayi faaliyetleri, turizm bölgeleri ve 200 bini geçkin nüfusu ile bir il kapasitesine erişebilmiş Türkiye’nin nadir ilçelerindendir. Demiryolları vasıtası ile birçok yerden ulaşım sağlanan ilçede, aynı zamanda Marmara Denizi üzerinden deniz otobüsü seferleri ile İstanbul’a seyahat etmek de mümkündür. Kuruluşunun çok eski yıllara dayandığı tahmin edilmekle birlikte konuyla ilgili kesin bir veri mevcut değildir. Büyük İskender, Pers ve Roma imparatorlukları döneminde etkin olan ilçe, ticaret imkanları ve limanı nedeniyle her dönem işleyen bir bölge olmuştur.

Türkiye’nin en önemli beşinci ticaret limanı Bandırma’da yer almaktadır. İstanbul, İzmir, Bursa gibi birçok ilden ulaşımın oldukça kolay olduğunu söylemek mümkündür. Limanda maden, su ürünleri ve tavuk üzerine ticaret gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra sanayi olarak da gelişmiş bir bölgedir. Balıkesir sanayisinin yaklaşık yüzde 14’ü Bandırma’dan sağlanmaktadır. Ayrıca bakla, mısır, yulaf ve şeker pancarı gibi tarımsal ürünler ekonomik faaliyetlerde önemli yer tutmaktadır. 2015 Verilerine göre Bandırma nüfusu 146.688 dir.

Kuş Gölü adı ile anılan Manyas Gölü bu bölgenin en önemli turistik alanlarından biridir. Bu gölde 200’ün üzerinde kuş türü yaşarken çeşitli ağaç ve balık türleri de gözlemlenmektedir. Oldukça turist çeken bölgede aynı zamanda antik çağlardan kalma eserlerin sergilendiği bir etnografya müzesi de bulunmaktadır. Ayrıca yörenin plajlarına yakınlığı ile deniz turizmine de yatkındır.