Burhaniye

BurhaniyeAdını II. Abdülhamit’in oğlu Şehzade Burhanettin’den alan Burhaniye, Ege Denizinin kuzeyinde yer alan Balıkesir ilçesidir. Antik dönemden itibaren Anadolu’nun yerleşim merkezleri arasında yer alan ilçe, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Doğal güzellikleri, plajları ve tarihi kalıntıları ile Balıkesir’in gözde beldelerinden biridir. Zeytin üretimi ve zeytincilik faaliyetleri ile ön plana çıkar. 2015 Verilerine göre Burhaniye nüfusu 57.090 dır.

Burhaniye’de Ekonomik Faaliyetler
Bölgenin ekonomisi büyük ölçüde zeytinciliğe dayanmaktadır. En önemli tarım ürünü olan zeytin; aynı zamanda zeytinyağı fabrikaları yolu ile sanayinin de gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Türkiye’nin en önemli zeytinyağı fabrikaları bu bölgede bulunmaktadır. Bunu yanı sıra turizm de Burhaniye’nin önemli geçim kaynakları arasındadır.

Burhaniye’de Gezilecek Yerler
Bozulmamış doğası sayesinde Burhaniye yeşilin ve mavinin büyülü bir birleşimi gibidir. Sessiz, sakin, huzurlu bir tatil beldesi olan bölgede çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır. Deniz turizminin yanında tarihi eserleri ve zeytin bahçeleri de gezilecek yerler arasında yerini almaktadır. Ören, İskele, Pelitköy, Öğretmenler Mahallesi, ve İçmeler bölgeleri yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanlarıdır. Ayrıca Burhaniye Kuvayı Milliye Müzesi, açık hava tiyatrosu, ilçenin önemli kültür merkezleridir. 20 yılı geçkin süredir Ağustos ayının son haftasında yapılan Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali ise turizm faaliyetleri arasında önemli yer tutar. Ocak ayının son haftasında yapılan Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Festivali de Burhaniye zeytinlerinin tanıtımı açısından oldukça önemli olan bir hasat zamanı şenliğidir.