Dursunbey

DursunbeyDursunbey Balıkesir’in doğusunda yer alan ilçesidir. İlçe dağlık ve engebeli coğrafi koşulları ile dikkat çekmektedir. Karasal iklim yaşanır ve bu nedenle ancak geniş düzlük alanlarda buğday, arpa, nohut ve elma yetiştiriciliği yapılır. Bunun dışında ormanlık alanları ile ön plana çıkan Dursunbey, Osmanlı döneminde Emir Dursun tarafından yönetilmekte olduğu için bu isimle anılmıştır. 2015 Verilerine göre Dursunbey nüfusu 38.522 dir.

Dursunbey’de Ekonomik Faaliyetler
İlçenin en önemli gelir kaynağı keresteciliktir. Geniş ormanlarla kaplı olması nedeniyle yöre halkı bu sektöre yönelmiştir. Tarım alanın da ise karasal iklim şartları ve engebeli yeryüzü şekilleri nedeniyle yalnızca buğday, arpa gibi bitkiler yetiştirilebilmektedir. Bir diğer ekonomik alan ise madenciliktir. İlçede bulunan krom, ametist taşı, kömür ve traverten mermeri yatakları nedeniyle bölgede madencilik de yapılmaktadır.

Dursunbey’de Yapılan Kültürel Etkinlikler
Dursunbey’de halı ve kilim dokumacılığı oldukça yaygındır. Dokumacılık alanında halı, kilim, giysi ve örtüler üretilir. Bunun yanı sıra el değmemiş ormanlık alanlar ve piknik alanları ile tam bir doğal güzellik bölgesidir. Avcılık faaliyetleri de belde için önem taşır. Dağ keçisi ve yaban domuzu avcılığı dışarıdan da turist çekmektedir. Yöresel halk oyunlarının ve yemeklerin önemli yer tuttuğu bölgede belediyenin de destekleri ile her yıl şiir etkinlikleri düzenlenmektedir. Dağları, ormanları ve eşsiz güzellikleri ile özellikle yerli turistlerin sakin ve huzurlu bir tatil için tercih edebilecekleri bir bölgedir.