Edremit

EdremitEdremit, Balıkesir’in batısında yer alan Ege Denizi kıyısındaki ilçesidir. İlin en büyük üçüncü ilçesi olan Edremit türlü efsanelere konu olmuş birçok alanı içinde barındırmaktadır. Aynı zamanda yine birçok tatil beldesi de bu bölgede bulunmaktadır. Özellikle ünlü Kaz Dağları ile turizmin odak noktası haline gelmiştir. Altınoluk ve Akçay kasabaları Edremit ilçesine oldukça yakın olup önemli deniz turizmi merkezlerindendir. İlçe Edremit Körfezi ve Kaz Dağları arasında yer alırken yüz ölçümü de yaklaşık 708 kilometrekare civarındadır. 2015 Verilerine göre Edremit nüfusu 140.857 dir.

Edremit’te Sosyal ve Ekonomik Yaşam
İlçenin en önemli geçim kaynakları zeytincilik ve turizmdir. Tarım alanında oldukça verimlidir. İncir ve muhtelif sebzelerin üretimi sayesinde tarım canlı tutulmaktadır. Ilıman iklimi tarım yapılmasını kolaylaştıran önemli faktörlerden biridir. İlçe nüfusu 125.018 olup yaz aylarında turizm nedeniyle büyük bir artış göstermektedir.

Edremit’te Turistik Bölgeler
Özellikle deniz turizmi ile ön plana çıkan ilçe güzel ve bozulmamış plajları ile denize girmek isteyenler için önemli adreslerdendir. Tatil beldelerinin en önemlileri ise Akçay ve Altınoluk’tur. Altınoluk temiz havası nedeniyle kalp ve astım hastalıklarının tedavisi için önerilen yerlerden biridir. Ayrıca kuzeyinde Biga Yarımadası bulunan Kaz Dağı Milli Parkı, vadi ve kanyonları, biyolojik çeşitliliği ve endemik bitki zenginliği ile turizmin önemli ayaklarındandır. Milli Park Türkiye’nin tek Köy Etnografya Müzesi’ni de içermektedir. Sarıkız Efsanesi ’ne konu olan Sarıkız Tepe Edremit sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Hasanboğuldu Efsanesinden tanınan Sutüven Şelalesi turistlerin sıkça ziyaret ettiği Hasanboğuldu Göleti de burada yer alır. Ayrıca kaplıca ve termal zenginlikleri ile yerli turistlerin uğrak mekânlarındandır.