Marmara

Marmara

Marmara denizinin ortasında, adaların en büyüğü olan ada Marmara adasıdır. Ada Balıkesir’e bağlı bir ilçe konumunda yer alır. Türkiye’nin Gökçeada’dan sonra en büyük adası Marmara’dır. İstanbul’dan 2,5 saatlik bir deniz otobüsü seyahati uzaklığındadır. Turistik gelişmesi nedeniyle ilçenin nüfusu her geçen gün artmaktadır. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde etkin olarak kullanılan Marmara’da yoğun Rum etkisi hissedilmektedir. Geçmiş dönemlerde adada yaşayan Rumlar mübadele döneminde adayı terk etmiştir. Genellikle dağlık olan bölgede tarım alanı olarak Topağaç Ovası kullanılmaktadır. Ayrıca ilçede karışık Akdeniz ve Karadeniz iklimleri görülmektedir. 2015 Verilerine göre Marmara nüfusu 8.848 dir.

Marmara’da Ekonomik Faaliyetler
Ekonomi genellikle zeytincilik üzerinden sağlanmaktadır. Bunun dışında yaygın bir üzüm üretimi mevcuttur. Üretilen son kalite üzümlerden şaraplar yapılmakta ve ticaret geliştirilmektedir. Bunun yanı sıra mermer madenciliği balıkçılık faaliyetleri de yürütülmektedir. Başta adaçayı ve kekik olmak üzere şifalı otları Türkiye’nin pek yerine ulaştırılmaktadır. Ayrıca koruk suyu bölgenin ünlü olan bir diğer ögesidir.

Marmara’da Gezilecek Yerler ve Turizm
Marmara güzel plajları ve deniz turizmi ile ön plana çıkmaktadır. Kole Plajı, Aben Plajı ve Saraylar Plajı yörenin önemli turizm merkezleridir. Bu bölgede tekne ve kano gezintileri düzenlenmektedir. Keşfedilmemiş ve bozulmamış doğal koylar da deniz turizminin önemli bir ayağını içermektedir. Hem manzarası hem temiz havasıyla gidenlerin memnun kalacağı adreslerdendir. Ayrıca adada bulunan şifalı sular termal tatil arayışını tam anlamıyla karşılayacak niteliktedir.